نکته هایی در مورد نگهداری از تایر کامیون

دسته بندی محصولات

 • آیتم #1 در لیست
 • آیتم #2 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
 • آیتم #3 در لیست

همانگونه که می دانید تایر یکی از مهمترین و اساسی ترین قطعات کامیون و خودروهای سنگین است. با توجه به این موضوع که لاستیک تمام وزن خودرو را تحمل می کند لذا هر چند وقت یک بار به منظور اینکه از سلامت تایرهای کامیون خود اطمینان حاصل نمایید لازم است لاستیک های خود را بررسی و ارزیابی نمایید.در این مقاله قصد داریم به نکات کلی در مورد نگهداری تایرماشین های سنگین اشاره نماییم که به شما کمک می کند تا بتوانید لاستیک های خود را به نحو بهتری نگه دارید.

اهمیت نگهداری از لاستیک کامیون ها

همانطور که مطلع هستیمکامیون ها به طور مداوم در حال تردد در جاده ها هستند. این امر باعث می شود قطعات مختلف کامیون دچار آسیب شوند و عدم توجه به نکات ایمنی و مراجعه نکردن به موقع به تعمرگاه جهت کنترل وضعیت این وسایل نقلیه می تواند تبعات منفی فراوانی مانند تصادف برای شما به بار آورد. یکی از مهمترین قطعاتی که بیشتراز قطعات دیگر دچار آسیب دیدگی می شوند، تایرهای کامیون هستند چراکه تماس بیشتری با سطح جاده دارند و این موضوع میزان استهلاک آنها را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.

به خاطر داشته باشید که ارزیابی مداوم تایرهای کامیون و نگهداری از آنها می تواند از بروز اتفاقاتی مانند چب کردن، تصادفات جاده ای سنگین به طرز قابل توجهی جلوگیری نماید. در قسمت زیر قصد داریم نکاتی در مورد نگهداری از لاستیک خودروهای سنگین در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که به شما کمک می کند تا بتوانید از تایرهای کامیون خود به بهترین نحو نگهداری کرده ومانع از بروز حوادث پیش بینی نشده مختلف شود.

نکاتی مهم در مورد نگهداری از تایرهای کامیون

 1. حتما به این موضوع دقت کنید که نصب تایرها بایستی توسط افراد ماهر انجام شود.چراکه نصب لاستیک از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که به صورت غیر اصولی نصب شود، می تواند به کامیون آسیب وارد نماید.
 2. به خاطر داشته باشید که هرگز از دو نوع تایری که ساختار سیمی و یانخی دارند به صورت همزمان استفاده نکنید چراکه در غیر اینصورت ممکن است خطراتی در حین رانندگی شما را تهدید نماید.
 3. بعد از اینکه آج تایرها در اثر اصطکاک با زمین دچار ساییدگی شدند و شما متوجه این آسیب شدید بایستی هر چه سریعتر نسبت به تعویض تایرها اقدام نمایید. چناچه به این موضوع توجه کافی نداشته باشید جان خود و سرنشینان را به خطر می افتد.
 4. استفاده از تایر و رینگ های استاندارد ازاهمیت زیادی برخوردار است چراکه استفاده از لاستیک و رینگ های غیر استاندارد ممکن است باعث بروز خطرات احتمالی شود و این خسارات اقتصادی فراوانی به شما وارد خواهد کرد. همچنین قبل از نصب تایر حتما بایستی رینگ و طوقه ها را از هر گونه آلودگی پاک نمایید.
 5. تنظیم باد تایر ماشین آلات سنگین یکی از مسائل مهمی است که حتما بایستی در هنگام نصب تایر به آن دقت شود. چناچه باد تایر خودروهای سنگین کمتر از میزان تعیین شده باشد، این امر به مرور زمان می تواند ازعملکرد و کارایی خودروهای سنگین در جاده ها بکاهد.
 6. در صورتی که تنظیم باد به درستی انجام نگیرد و بیشتر از حد استاندارد باشد، این موضوع هم می تواند منجر به بروزمشکلاتی از قبیل فشار زیاد به تایر و در نهایت ترکیدگی خودرو بینجامد.
 7. چناچه قصد دور زدن با کامیون را دارید و فضای کافی برای این کار را ندارید، بایستی با کمترین سرعت مثل 5 کیلومتر برساعت دور بزنید تا احتمال سایش نامتقارن برای تایرهای کامیون پیش نیاید.همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که دور زدن های با سرعت خیلی زیاد هم می تواند آسیب های زیادی به کامیون شما وارد نماید.
 8. ظرفیت تحمل بار هر کامیون به اندازه ای مشخص است و چناچه بار بیش از اندازه با خودروهای سنگین جابه جا شود احتمال بروز وقایعی مانند ترکیدگی و ساییدگی لاستیک ها وجود دارد.
 9. گرمای زیاد برای بر کیفیت تایر تاثیر منفی دارد. لذا از پارک کردن ماشین در کنار ژنراتور و یا هر گونه تجهیزاتی که عامل تولید گرما است خوداری نمایید.
 10. یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که هنگام بارگیری باید فشار بار بایستی به طور یکنواخت بر تمام بخش های کامیون تقسیم شود. در غیر اینصورت فشار بسیار زیادی به یک طرف کامیون وارد شده و این امر باعث ساییدگی لاستیک های عقب و یا جلو می شود.

نتیجه گیری

همه ما می دانیم که کامیون ها و ماشین آلات سنگین هر روزه در حال حمل و جابه جایی بار هستند و لاستیک به عنوان یکی از مهمترین قطعات خودروهای سنگین به شمار می رود. لذا رانندگان با رعایت نکات ذکر شده میتواند تا حدود زیادی امنیت کافی برای خود و سرنشینان خود فراهم نمایند.

پست های مرتبط

پست مرتبطی یافت نشد